Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva kommunikation, datakonsultverksamhet, försäljning av hård- och mjukvara, utbildning och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 163 267 | 147 156 | 151 779 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 30 623 | 28 910 | 25 207 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 30 868 | 29 552 | 25 385 |
| Årets resultat (tkr) | 24 491 | 23 592 | 20 195 |
| Summa tillgångar (tkr) | 86 299 | 81 832 | 83 583 |
| Antal anställda | 6 | 6 | 6 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 163 267 | 147 156 | 151 779 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 30 623 | 28 910 | 25 207 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 30 868 | 29 552 | 25 385 |
| Årets resultat (tkr) | 24 491 | 23 592 | 20 195 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 29 111 | 38 360 | 33 603 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 57 188 | 43 471 | 49 981 |
| Tillgångar (tkr) | 86 299 | 81 832 | 83 583 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 63 864 | 62 974 | 59 582 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 11 | 15 | |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 1 | 1 | 1 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 22 433 | 18 846 | 23 985 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 86 299 | 81 832 | 83 583 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 2 910 | 3 743 | 3 117 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 1 112 | 1 404 | 1 144 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 24 500 | 23 600 | 20 200 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 6 | 6 | 6 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 27 211 | 24 526 | 25 297 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 670 | 858 | 710 |
| Vinstmarginal | 18.8% | 19.6% | 16.6% |
| Soliditet | 74.0% | 77.0% | 71.3% |
| Kassalikviditet | 254.9% | 230.7% | 208.4% |
Sms-Teknik i Munkedal AB ingår i en koncern med 4 bolag. Koncernmoderbolag är Zápas AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget skall bedriva kommunikation, datakonsultverksamhet, försäljning av hård- och mjukvara, utbildning och därmed förenlig verksamhet.